Chcę się z Wami podzielić uproszczonym przepisem na chleb, który stosuje juz od roku i prawie całkowicie przestałem kupować chleb w sklepie. Nie mam cierpliwości do zagniatania , wyrastania itd. Przepis bazuje na przepisie na chleb dołączonym do maszynki do pieczenia chleba. Pieczenie bez maszynki ma tę zaletę,że chleb ma wygodniejszy do krojenia kształt i nie ma dziury po mieszadle. Wykonanie jest banalnie proste jesli macie robot kuchenny z mieszadłem typu hak albo 'K’. Bardzo przydatna jest waga.
Chleb jest smaczny i zachowuje świeżość przez ok tydzień
Składniki
– 500g mąki (najlepiej mieszanej np 2/3 pszennej, 1/3 żytniej, w tę ilosc mozna tez wliczyc np 50 g otrębów)
– ok. 17 g drożdży (między 15-20 g)
– 10 -15 g soli (2-3 łyżeczki)
– 1-2 łyzki miodu lub melasy
– ok 330 ml wody lub mleka/maślanki
– 1 łyżka oliwy z oliwek (daje elastyczność i dłuższą świeżość)
– ew ziarna np dyni,słonecznika
Jak to zrobić?…..
Najwygodniej chleb zrobić wieczorem, prez noc rośnie w lodówce, wypiek rano
1. Odważ w misce od robota kuchennego mąkę, ew otręby. Do tego dodaj pokruszone drożdże (im więcej mąki żytniej tym więcej drożdży), sól.
2. Wymieszaj na sucho składniki robotem. Dodaj oliwę, miód i wodę (najlepiej letnią). Wymieszaj robotem ok 5 min. Ciasto powinno mieć elastyczną konsystencję, nie może byc za gęste. Z czasem dojdziesz do wprawy i ocenisz konsystnecję na oko. W zależności od proporcji mąki może byc potrzebna trochę inna ilośc wody
3. Zostaw w misce robota do wyrośniecia przez 30 min, pod przykryciem
4. Wymieszaj jeszcze pare minut. Formę typu keksówka wysmaruj tłuszczem (ja stosuje tłuszcz piekarniczy w sprayu – można kupic na allegro – super wygoda, chleb nigdy sie nie przykleja). Włóż ciasto , wygładź mokrą ręką. Jesli dajesz na wierzch ziarna, trzeba je przyklepać.
5. Drugie rośniecie w lodówce – 3 godziny, albo przez noc. Nagrzej piekarnik do 200 st C. Włóż chleb, piecz 45-50 min. Po upieczeniu wyjmij z formy i połóż na kratce (tak byc mógł stygnąć ze wszystkich stron). Jesli popukasz w dno powinien dać głuchy odgłos-znaczy ,że jest upieczony.
Zachęcam do eksperymentów – z proporcjami mąki, dodatkami (ja dawałem np żurawinę suszoną, orzechy, pomidory suszone, śliwki, czarnuszkę,kolendrę…). Dodatek miodu gryczanego daje ładny aromat. Dynia bardzo poprawia smak. Chyba najtrudniejsze jest dla mnie upieczenie chleba z namoczonymi ziarnami zboża- sa mokre i trudno dobrac konsystencję i ilośc drożdzy.
Smacznego!
Piotrze ja dodawałem za radą znajomej kucharki spod łomży płatki ziemniaczane, które lubią pić wodę tak że chleb mniej wysycha i dłużej się przetrzymuje jak świeży.
pz.
Krystow
Juz o tym myślałem, wypróbuje to niebawem. W roli wypijacza wody występowały u mnie np suszone żurawiny…
Dzięki Krys…