Ratatouille to warzywny gulasz pochodzący z kuchni francuskiej. Bardzo proste danie, które każdy potrafi zrobić. Jest smaczne i zdrowe – tylko warzywa, zioła i oliwa z oliwek. Z dań wegańskich chyba mój ulubieniec. Przepis wydaje się dość długi, ale napisałem go bardzo dokładnie – tak, aby był do użycia nawet przez początkujących. Sierpień to najlepszy moment do przyrządzania ratatouille – warzywa są tanie i świeże. Tego dania nie da się zrobić mało 🙂 , ale to nie problem, bo dobrze się przechowuje kilka dni w lodówce, a w zamrażarce do zimy, a nawet wiosny. Wyjmujesz i masz wspomnienie lata 🙂 . Do przyrządzenia potrzebny jest duży garnek 4-5 litrowy.
Składniki (na ok 2,5-3 litry gulaszu)
- 1 bakłażan (ok 20 cm)
- 1 cukinia (ok 30 cm)
- 3 papryki
- 3 duże pomidory
- 3 cebule
- oliwa z oliwek (extra virgin)
- zioła: kilka gałązek tymianku, łyżeczka oregano, może być trochę lubczyku
- można także dołożyc np. patison, kabaczek
Jak to zrobić ?
- Nalepiej najpierw sobie wszystko przygotować, potem idzie bez niespodzianek. Pokrój obraną cebulę na pół i potem w plasterki.
- Pokrój paprykę oczyszczoną z nasion w paski. Bakłażan, cukinię, kabaczek itp. pokrój wzdłuż na ćwiartki i potem na plasterki. Oczywiście usuń końcówki.
- Pomidory lepiej obrać ze skórki, wytnij dookoła szypułki kawałek, żeby usunąć zdrewniały korzonek, po przeciwnej stronie pomidora natnij krzyż
- Zagotuj wodę i włóż do niej pomidora na ok. 30 sekund, po wyjęciu prosto będzie zdjąć skórkę.
- Teraz można zaczynać – rozgrzej parę łyżek oliwy w dużym garnku, wrzuć kawałek cebuli, kiedy zacznie skwierczeć będzie wiadomo, że oliwa się rozgrzała
- Wrzuć cebulę i smaż mieszając, aż będzie przezroczysta
- Wrzuć paprykę, zamieszaj, przykryj i smaż parę minut
- Potem wrzuć bakłażan, cukinię itp. warzywa, wymieszaj, dorzuć posiekane zioła (tymianek trzeba obrać z gałązek – używamy tylko listki) i przykryj. Ja użyłem to, co złapałem w ogrodzie – 3 rodzaje tymianku, lubczyk, estragon, szałwię plus oregano suszone. Jako niezbędnik polecam tymianek i oregano.
- Niech się wszystko dusi, aż zmięknie, wtedy dorzuć pokrojone w kawałki pomidory, przykryj i duś aż się rozpadną.
- Teraz czas na przyprawianie – sól, czarny peiprz, szczypta cukru – tak, aby Ci smakowało. Na koniec dobrze wykończyć ok 2 łyżkami oliwy extra virgin lub np. oleju ze słoika z suszonymi pomidorami.
Smacznego ! Ja zjadłem to dziś z dodatkiem koziego sera typu feta, dobrym dodatkiem jest świeże pieczywo. resztę można zamrozić 🙂
Masz racjey, teraz w sezonie, nie ma nic lepszego 🙂
Zaraz zabieram się do roboty! 🙂