Przepis na barszcz czerwony na własnym kwasie buraczanym, o intensywnym smaku, bez sztucznych dodatków. Jego smak (ostrość) można dostosować do swojego gustu za pomocą cukru lub pieprzu. Bazą do tej zupy jest kwas z buraków przyrządzony według tego przepisu Magdy Gessler.
Robi się to naprawdę łatwo i jest bajecznie tani – kilogram buraków kosztuje około złotówki. Robiłem go w wersji z kromką chleba i sokiem z ogórków- obie dobre :). Jak się robi kwas na bieążco to do następnego słoika można dodać pół szklanki poprzedniego kwasu zamiast chleba itp. Nie bójcie się zabójczej ilości kminku – nie dominuje potem w smaku. Kwas ten jest po 4-5 dniach dobry jako napój, po tygodniu jest trochę za kwaśny,ale nadaje się właśnie na ostry barszcz. Do barszczu można użyć buraki z zakwasu lub też gotowe tzw. 'wiórki’. Zupa ma piękny, głęboki, wręcz lekko fioletowy kolor.
Składniki (6-8 porcji)
- 1 l zakwasu buraczanego Magdy Gessler
- 4 skrzydełka drobiowe
- pęczek włoszczyzny (3 marchwie, 2 pietruszki, por, kawałek selera)
- liść laurowy
- kilka ziaren ziela angielskiego
- buraki z zakwasu pocięte w paski (ok pół litra) lub słoik gotowych buraków „wiórki”
- 2 łyżeczki masła klarowanego
- 2 łyżki mielonych, suszonych grzybów
- ząbek czosnku
- cukier, sól
Jak to zrobić?
- Do garnka włóż skrzydełka i obrane i pocięte na kawałki warzywa, liść laurowy i ziele, zalej wodą zimną tak, aby je zakrywała (w sumie całość będzie miała objętość ok 2 litrów).
- Zagotuj całość i odszumuj, niech się gotuje ok 30 min
- Wyjmij wszystko z rosołu, zostaw czysty wywar
- Wrzuć buraki, jeśli są to surowe buraki z zakwasu gotuj je 5 minut, jeśli ze słoika nie ma takiej potrzeby
- Na patelni rozpuść masło i krótko przesmaż mielone grzyby, wrzuć do zupy.
- Wlej zakwas z buraków i wrzuć czosnek przeciśnięty przez praskę, podgrzej do momentu zagotowania, ale nie gotuj, bo straci kolor
Gotowe ! dopraw do smaku solą, pieprzem i ew. cukrem. Jeśli smakowało … napisz w komentarzu i podziel się przepisem w internecie 🙂
Coś wspaniałego, kolor tak intensywny….. robiłam na zakwasie z ogórków i trochę jednak wolę na zakwasie z chleba ( smak ogórka kwaszonego jest dla mnie za bardzo wyczuwalny) ale po dodaniu w moim przypadku miodu bo cukru nie stosuje jest rewelacja. Polecam a robiłam już barszcz czerwony na wiele sposobów.
dlaczego zakwas wyszedł brązowy?
Jeśli to barszcz się zrobił brązowy to za długo i za mocno gotowane, jeśli zakwas to nie wiem, bo to sie rzadko zdarza. Może to kwestia buraków, a może zbyt niskiej temperatury i za długiego czasu kwaszenia.
Uwielbiam wszelkie rodzaje barszczu i sądzę że ten przepis jest także bardzo dobry. Aby był smaczny bardzo ważne jest aby nie było przewodnione tylko intensywny smak. Także tego typu zupa jest zdrowa więc warto ją przyrządzać. Sama robię według takiej receptury http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-barszcz-czerwony/ tylko że dodatki jak najbardziej można modyfikować w zależności od upodobań. Dziękuję za wpis i go także postaram się wypróbować.
Mam pytanko dotyczące zakwasu bo właśnie go zrobiłam i mam pewne obawy bo w innych przepisach jest sporo soli a tu niema wogule. Dodajesz czy tylko cukier jak w przepisie?
Ja robiłem ten zakwas z sokiem z ogórków kiszonych, który miał w sobie sól. Myślę,że dodatek soli nie jest konieczny, żurek też się kisi bez soli.
żurek się kisi bez soli bo mąka fermentuje w wodzie. Do warzyw jednak niezbędna jest sól – jedna płaska łyżka na każdy kilogram buraków. Pozdrawiam
No właśnie, ja na początku bardzo bałam się kminku, że jak dam go za dużo, to później zdominuje cały barszcz. A okazało się, że właśnie kminek nadaje cudowny smak i zapach, więc warto go stosować w barszczu.