Tuszonka wojskowa z 1941 r – radziecka – wolnowar

Tuszonka wojskowa to prosta i bardzo smaczna konserwa. Próbowałem wiele przepisów, ale żaden mi do końca nie smakował. Chciałem odtworzyć smak, który pamiętam z czasów studenckich (lata 80-te), kiedy kolega przywoził z domu (ojciec był wojskowym) tzw. „małpie mięso”.  Ten przepis mi nareszcie smakuje, znalazłem go na blogu poświęconym dawnemu wojskowemu jedzeniu, zmodyfikowałem tylko sposób przyrządzania. Tuszonka według tego przepisu była produkowana na zamówienie Armii Czerwonej w USA od 1941 roku, ponieważ rodzimy przemysł nie nadążał zaspokajać zapotrzebowania.

Przepis zawiera mało składników, które są na dodatek łatwo dostępne. Wykonanie jest banalnie proste, jeśli masz wolnowar. Jeśli nie masz – trzeba użyć metalowego garnka wstawionego do piekarnika na 100 stopni.

Tuszonka wojskowa 1941

Tuszonka wojskowa 1941

Składniki:

  • 1 kg karkówki
  • 250g słoniny
  • 2 liście laurowe
  • 4 ziarnka pieprzu
  • 1/2 łyżeczki zmielonego pieprzu
  • 1 1/2 łyżeczki soli
  • 1/2 łyżeczki cukru
  • 1 średnia cebula
  • 1 łyżka wody
Tuszonka wojskowa 1941 - składniki

Tuszonka wojskowa 1941 – składniki

Jak to zrobić ?

  1. Pokrój karkówkę w duże kostki (3×5 cm), słoninę w kostkę 1×1 cm, cebulę obierz i pokrój drobno
  2. Można użyć peklosoli zamiast soli albo peklosoli pół na pół z solą. W takim wypadku trzeba karkówkę wymieszać z solą i cukrem i zostawić na dobę w lodówce
  3. Włożyć wszystko do wolnowara, pokruszyć liście laurowe, wrzucić wszystkie przyprawy, wlać wodę (łyżkę-nie więcej !)

    Tuszonka wojskowa - przed duszeniem

    Tuszonka wojskowa – przed duszeniem

  4. Wolnowar ustawić na niższą temperaturę, zostawić na 8 godzin.
  5. Gotowe ! Nadaje się do jedzenia na ciepło, ale najlepiej to ciasno upchać w szerokie słoiki i wstawić do lodówki – kroić na zimno. Można przechowywać w lodówce, ew. poddać tyndalizacji i przechowywać w szafie.
Tuszonka wojskowa 1941

Tuszonka wojskowa 1941

Smacznego !

Print Friendly, PDF & Email

14 thoughts on “Tuszonka wojskowa z 1941 r – radziecka – wolnowar

  1. Ja także miałem okazję (nie raz) posmakować wojskowych konserw w latach 80-tych i … w razie czego 😉 piszę się na organoleptyczną ocenę tej „MAŁPY”.
    Pozdrawiam serdecznie – Piotr

    • Skąd wzięliście konserwę o nazwie „małpa”? Byłem w armii w latach 64-67 i nigdy nie słyszałem aby ktoś używał nazwy małpa. Zrobiłem wywiad wśród swoich kolegów i nikt z nich nie słyszał o tej konserwie „małpa”. Może to stwór z tych co byli w w któryś państw afrykańskich. Może oni naprawdę jedli małpy!

      • Trudno mi powiedzieć, skąd ta nazwa, może żołnierze mieli już dość tych konserw i stąd taka złośliwość. Fakt, że nazwa funkcjonowała w połowie lat 80-tych i później

      • Również byłem w armii w latach 1966/1968, ale żadnych małp, ani nawet małpeczek nie było.Oczywiście był tylko małpi gaj. Konserwy były bardzo smaczne z szynki,albo z łopatki,oraz ze smalczykiem. Były to puszki o wadze 800, albo nawet1000g. Taką porcję dostawaliśmy na dwóch żołnierzy na drugie śniadanie na poligonie. Były jeszcze puszki trójkątne z konserwową słoniną, ale to była pycha, takiej nawet teraz nie powąchasz. Pozostały tylko wspomnienia. Serdecznie pozdrawiam wszystkich wojaków z tego rocznika.

  2. małpa to konserwa jakiegoś najgorszego mięsa razem z siekaną cebulą, chyba pół na pół, dość suchego czyli tłuszczu i smaku mięsa w tym nie było. w porównaniu z taką tekturą tuszonka to było niebo nawet dla cywila. konserwy były rzadko bo to przejadanie żelaznych racji z magazynu gdy kończy się termin

  3. Małpa miałem okazję jadać będąc w armii na 1994/95, na zimno z musztardą była jeszcze zjadliwa, ale ciepła nie smakowała już tak…Kucharze robili także z niej gulasz jak był dobrze przyprawiony to można jeszcze było to przełknąć – głównie podawany z kaszą lub ziemniakami, do tego kapusta kiszona lub kiszony ogórek.Podejrzewam że do żargonu wojskowego nazwa „małpa” musiała wejść gdzieś w latach 70-80 i funkcjonowała także jeszcze w latach 90.

  4. Wiesz czego brakuje ? podsmażenia przed duszeniem, to właśnie nadaje ten specyficzny smak który dawne mięso w tych konserwach miało. Sprawdź- będziesz zadowolony 🙂

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.